Przenosiny

niedziela, 18 sierpnia 2013

LETNIA SZKOŁA SZYCIA - część dziewiąta - PRZYGOTOWANIA DO SZYCIA BLUZKI

Tym razem do etapu przygotowań do szycia bluzki numer 108 z sierpniowej Burdy podejdziemy nieco inaczej... Będziecie mieć okazję do sporej samodzielności, bo sami przygotujecie papierowy wykrój, zrobicie listę materiałów i narzędzi niezbędnych oraz skroicie elementy bluzki z wybranego materiału. A pomogą Wam w tym pytania, czyli... Kartkówka Letniej Szkoły Szycia :))))

Zakładam, że nawet jeśli ktoś nie szył dzianinowego topu, to przynajmniej zajrzał do materiałów filmowych. Jeśli nie, to sugeruję poczytanie i pooglądanie części szóstej kursu - wykrój i krojenie dzianinowego topu

Od razu zwracam Waszą uwagę na jeden fakt - Burda wykorzystuje te same elementy wykroju do szycia modelu 108, czyli naszej bluzki i modelu 109, czyli sukienki, której góra jest wariacją na temat kroju bluzki. Z tego względu na arkuszu wykrojów części do przekopiowania oglądamy sobie bardzo dokładnie i porównujemy ze "świętym rysunkiem technicznym" w opisie bluzki w Burdzie. Kopiujemy na papier jedynie to, co dotyczy modelu 108. Na wszelki wypadek, żeby łatwiej było ogarnąć ten niewielki bałagan, oglądamy sobie wyjaśnienia tego zamieszania tutaj.

I ponieważ może się zdarzyć, że szycie tej bluzki lub jej elementów zaplanujecie z materiałów cienkich lub nawet bardzo cienkich, to dwa słowa o tym, jak sobie w takim wypadku radzić przenoszeniem wykroju na materiał, z pominięciem rysowania ołówkiem, znikającym flamastrem lub innym narzędziem - od razu robimy obrysy nitką, dokoła przypiętego papierowego wykroju - co oglądamy tutaj.

A teraz... będzie obiecana kartkówka :)) 
Są trzy rodzaje pytań:
* Pytania z jedną gwiazdką to pytania proste i przyjemne.
** Pytania z dwoma gwiazdkami to pytania nieco trudniejsze, wymagające trzech sekund zastanowienia, uważnego popatrzenia w czeluście Burdowego opisu.
*** I w końcu pytania z trzema gwiazdkami... gdzie trzeba się wykazać nieco bardziej i pokombinować.

To zaczynamy!!!
1.* Czy bluzkę można skroić dla osoby o obwodzie biustu 104cm?
2. ** Czy można uszyć ten model bluzki dla osoby mającej rozmiar 34?
3. * Jakimi numerami oznaczone są części wykroju, z których ma powstać całość przodu bluzki?
4. * Z ilu części zszytych ze sobą składa się tył bluzki?
5. * Który element wykroju bluzki będzie marszczony w dwóch miejscach?
6. ** Czy przód bluzki - tak samo jak tył - można skroić jako całość, bez szwu na środku?
(Uzasadnienie Waszej opinii jest warte *** gwiazdki :)))
7. ** Jeśli chcemy się pozbyć wiązania, to w którym miejscu trzeba obciąć wykrój stójki z wiązaniem (26)?
8.** Czy krojąc tylko stójkę, bez wiązania, możemy ją skroić jako całość, bez szwu na środku tyłu szyi?
9.* Które elementy wykroju kroimy ze skosu (układając je pod kątem na materiale)?
10. ** Co oznacza "falka" na części wykroju oznaczonym numerem 21?
11.** Ile papierowych elementów wykroju trzeba przygotować, jeśli chce się mieć komplet (!) do przeniesienia na materiał?
12.* Po co nam cztery guziczki?
13.* Na które elementy naprasowujemy fizelinę?
14.* Które elementy Burda każe nam przenieść na podwójnie złożony materiał, układając je wzdłuż brzegu złożenia? (Oczywiście my korzystamy ze sposobu rysownia dwóch części wykroju na pojedynczym materiale, "w lustrzanym odbiciu", jak przy przodzie i tyle dzianinowego topu.)
15.* Czy na elementach wykroju mamy zaznaczone zaszewki?
16.** Czy możliwe jest w tym modelu wykorzystanie szwów francuskich? Jeśli tak, to gdzie?
17.* Punkt styku oznaczony na wykroju cyfrą "3" to miejsce połączenia jakich dwóch elementów wykroju i gdzie wypadnie to miejsce połączenia w gotowej bluzce?
18.* Kierunek ułożenia elementów nr 21 i 23 na materiale nie jest oznaczony specjalną strzałką. Co wyznacza w tych elementach ten kierunek ułożenia na materiale?
19.* Jakiej wielkości kawałek materiału przygotowujemy, by uszyć bluzkę w rozmiarze 42?
20.** Czy ten model bluzki można uszyć z materiału elastycznego?
21.* Jak oznaczone jest marszczenie na "świętym rysunku technicznym" w opisie Burdy (strona 42 Burdy)?
22.* Punkt styku nr 7, oznaczony na rękawie bluzki będzie dotykał po zszyciu przodu czy tyłu bluzki?
23.* Sugerowane zapasy na szwy i podłożenie dołu bluzki wynoszą...?
24.*** Czy z doświadczeń z szycia topu wydaje się Wam, że sugerowane zapasy na szwy i podłożenia należy zmodyfikować i jeśli tak, to w jaki sposób?
25.** Burda oznaczyła stopień trudności tego modelu dwoma zamalowanymi kółeczkami, co to oznacza?
26.* Jakie materiały sugeruje Burda jako odpowiednie do tego modelu bluzki?

Umówmy się, że żeby każdy miał okazję do samodzielnego "rozpracowania" pytań przez najbliższe trzy dni możecie przysyłać swoje odpowiedzi mailem (adres w pasku po prawej, jeśli jest choć jedna osoba, która jeszcze tego nie wie :))). We wtorek wieczorem umieszczę odpowiedzi w tym wpisie i... podam, kto zdobył najwięcej gwiazdek!!!

Oczywiście już przygotowujecie papierowy wykrój i polujecie na materiał. Można także kroić, ale kto chce poczekać i zobaczyć, jakie modyfikacje są w tym modelu możliwe, ten z krojeniem niech poczeka do przyszłego tygodnia. Wtedy pokażę, jakie zmiany można wprowadzić (moim zdaniem na lepsze :))) i co to oznacza na etapie krojenia materiału. I oczywiście zaczniemy szyć!8 komentarzy:

 1. Bardzo chętnie zobaczę jak się szyje ta bluzeczka bo ja zrobiłam wykrój i w sumie nie patrzyłam na opis w burdzie bo pewnie dłużej by mi zeszło szycie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szycie zaczniemy dopiero w przyszłym tygodniu, ale znowu próbując się trzymać Burdowego opisu.

   Usuń
 2. Ja też czekam, bo Ty zawsze coś fajnego podpowiesz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To poczekaj spokojnie do przyszłej niedzieli, ale papierowy wykrój można robić. I... czekam na kartkówkowe odpowiedzi na maila :))))

   Usuń
 3. Oj kochana widzę ,że koniec mojego lenistwa czas do ....kartkówki.A z szyciem i owszem poczekam bo jak to tak bez Ciebie(czyt.bez twoich pomysłów na poprawienie Burdy)Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O widzę ,że kolejna chusta się urodziła.Zapowiada się nadzwyczaj urodziwie...czekam na więcej zdjęć

   Usuń
  2. Dobrze, że Ci się chusta podoba :))) Bo to jeden z dodatków do nagrody w Konkursie Szatańsko Kreatywnym.
   A zdjęcia będą zapewne jutro, bo planuję wpis z mnóstwem drażniących oczy zapowiedzi nagrodowych :))))

   Usuń
 4. Ok, to ja mentalnie będę się przygotowywać do szycia bluzki, bo póki co intensywnie nadrabiam zaległości z miesięcznej absencji mojej maszyny. Za bluzkę wezmę się w drugiej połowie września, ale materiał mam już upatrzony ;) Ciekawa jestem bardzo proponowanych przez Ciebie zmian do tego modelu - sama mam parę pomysłów. No bo przecież to się nie godzi tak szyć kropka w kropkę jak Burda każe :D

  OdpowiedzUsuń