Przenosiny

sobota, 4 maja 2013

RAZEM ENTRELAKOWANIE - część trzecia

W części trzeciej wpadniemy z entrelakiem na rondo - będziemy robić na okrągło - komin, otulacz, bezszwowy sweterek.

Zanim zaczniemy robić, to dwa słowa o wyborze włóczki. Entrelac powoduje, że dzianina dostaje "garbków i dołków", takich jak widać poniżej:

Jeżeli taki efekt nam się podoba, to możemy robić z dowolnej nitki. Jeśli jednak chcemy, żeby robótka wyglądała "gładko" i estetycznie, to wybieramy nitkę z dużą zawartością dowolnej wełny, żeby nam się to blokowało idealnie i trzymało kształt po wyschnięciu.

***
Na początku musimy zdecydować o dwóch kwestiach, jakiej obwodu robótki potrzebujemy i jakiej wielkości ma być pojedynczy kwadrat
Decydując o obwodzie, jeśli możemy sobie pozwolić na pewien margines błędu, to robimy próbkę samymi prawymi, żeby mieć pojęcie o tym, ile centymetrów uzyskamy z danej liczby oczek na danych drutach. Pomocna Tabelka do Próbek jest do ściągnięcia tutaj.
Kolejna kwestia, to decyzja o wielkości kwadratu - tutaj pełna dowolność. 
Następnie ustalamy, ile kwadratów nam się zmieści w pożądanej ilości oczek na początku. Ostateczna liczba nabieranych oczek to wielokrotność oczek kwadracika.

Przykład:
Z próbki mi wyszło, że mam nabrać 204 oczka.
Ustalam, że kwadrat ma mieć bok równy 10 oczek.
Stąd stworzę 20 kwadratów po 10 oczek, co da mi 200 oczek. 
Chcąc szerszy szal mogę zrobić 21 kwadratów po 10 oczek, co da mi 210 oczek.
Obie wielkości są zbliżone do początkowo wyliczonych oczek z próbki.

Jeśli jednak będziemy entrelakować fragment lub całość sweterka albo cokolwiek, co musi mieć bardzo określone wymiary, to próbka musi też być zrobiona entrelakiem! Ustalamy wtedy wielkość kwadratu i robimy sobie mini-entrelaka na przykład z czterech kwadratów. Tutaj nie mamy miejsca na błędy :)))

***
Żeby było łatwiej się zorientować w kolejności robienia poszczególnych trójkącików i kwadracików, Ślubny przygotował dla nas Schematy Bardzo Pomocne.
Schematy do kursu entrelaca znajdziecie tutaj.

I do pracy. Nabieramy oczka, łączymy robótkę w kółko i robimy rozbiegowe trójkąty:

Czas na pierwszą sekwencję kwadratów:

I sekwencja kwadratów w drugą stronę. Jednak na początku musimy się znaleźć z nitką tam, gdzie jest nam ona potrzebna - robimy jeden dodatkowy rządek prawych oczek na wierzchu ostatniego kwadracika.

I znowu zmiana kierunku kwadratów i ponownie "dorabiamy" jeden rządek oczek na wierzchu ostatniego kwadratu, żeby mieć nitkę tam, gdzie jest nam ona potrzebna.

Teraz powtarzamy sekwencję kwadratów w lewo i prawo (dwa ostatnie filmy), aż do uzyskania pożądanej wysokości robótki. Zamkniemy ją górnymi trójkątami. Pamiętamy jednak, że możemy to zrobić wtedy, kiedy mamy na drutach żywe oczka z kwadratów "pokładających się" na prawo.

***
Jeśli ktoś chce entrelakować w kolorze, to zaczynając każdą kolejną sekwencję trójkątów, a później kwadratów w innym kolorze, odcina nitkę "starego" koloru i dowiązuje sobie niteczkę nowego koloru i robi całą sekwencję w jednym kolorze - efektem będzie kolorystyczna szachownica.
***
Entrelakowanie "na rondzie" na pewno "zakręci w głowie" osobie bardzo, bardzo początkującej, dlatego jeśli ktoś chce  poćwiczyć, to sugeruję rozpoczęcie od entrelakowej chusty. Ona pozwoli na opanowanie rozbiegowych trójkątów i kwadratów w dwie strony oraz da szansę na oswojenie się z łączeniem elementów ze sobą. Później robienie na okrągło będzie znacznie prostsze.

13 komentarzy:

 1. Nie mogę nadążyć, razempetki mają palce, sweterek bez rękawów i korpusa, a na enterlak nie wybrałam nawet wełenki!!!!!Mam tylko nadzieję na jakiś urlop w lato?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przepraszam, ale wykorzystujemy długi weekend, żeby spokojnie nakręcić filmy. Teraz po prostu mamy na to czas.
   I spokojnie - to sobie poleży i poczeka na Ciebie :)))
   A latem będzie urlop od razem dziergania, bo będę dopieszczać osoby szyjące... To nie wiem, czy odpoczniesz? :)))

   Usuń
  2. Całe szczęście nie szyję, teraz, bo kiedyś i owszem, nawet dużo. Ale popatrzę.

   Usuń
  3. No to będziesz miała sporo czasu, na dzierganie wszelkich zaplanowanych rzeczy. :)

   Usuń
 2. Yyyy aaa oooo, coś jestem mocno z tyłu... a kiedy była część pierwsza i druga??? ;)) Ale to nic, temat dla mnie bardzo na czasie i niedługo się pochwalę :))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, nie jesteś :))) Druga była pół godziny przed trzecią, a pierwsza pól godziny przed drugą. Po prostu wrzuciłam dziś wszystko hurtem, żeby nikt nie czekał na swoje entrelakowe potrzeby :)

   Usuń
 3. Dzięki, dzięki, dzięki.
  Zastanawiałam się jakiś czas temu jak się robi entrelaka na okrągło. teraz już wiem i na pewno nie zawaham się jej użyć (tej wiedzy).
  Pozdrawiam. Ola.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo, niech się przydaje.
   I może robienie na okrągło nie jest "wygodne" z tym machaniem drutami na dwie strony, ale za to proste. A efekt... :)))

   Usuń
 4. Podzielam zachwyt Oli,dzięki,dzięki,dzięki.Teraz muszę wiedzę zamienić w czyn.A przy okazji,fajne drutki drewniane czy akrylowe? Ja jestem szczęśliwą posiadaczką zestawu metalowych Knit Pro z wymiennymi żyłkami i je uwielbiam,aczkolwiek to kwestia upodobań każdej dziewiarki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dreewniane Knit Pro z żyłką na stałe. Ale akryle Knit Pro też mam obecnie w domu. Szykuję się nawet do napisania bardzo subiektywnej recenzji drucianej, ale to za jakiś czas, jak już rzeczywiście przerobię na tych nowych kilkadziesiąt tysięcy oczek.

   Usuń
 5. dziękuję,super, jak w każdym kursiku, troszkę zrozumiałam na czym polega entrelac na okrągło, a czy można go powiększać (poszerzać) robiąc od góry ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można. Dodając równomiernie oczka do kwadratów przy nabieraniu kolejnych rzędów i robiąc je o jeden rząd większe (żeby zwiększała się i długość i szerokość).
   Wydaje mi się, że gdzieś w komentarzach podawałam linki do projektów, które to wykorzystują. Poszukaj pod innymi wpisami o entrelakowaniu - mam nadzieję, że to było w komentarzach, a nie w mailu do kogoś :)

   Usuń
 6. Rewelacyjne kursy! Bardzo dziękuję! :) dzięki nim zrobiłam chustę, że czysto, z pierwszym razem i wyszła idealnie!!!!
  Mam pytanie odnośnie entrelaka na rondzie, ponieważ planuje zrobić spódnicę a na schemacie brzegi nie mają trojkacikow brzegowych... Czy wykonuje je się identycznie jak przy prostakątnej robót czy tu taktyka inna? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń