Przenosiny

środa, 1 maja 2013

RAZEM ROBIMY OD GÓRY - część czwarta

W poprzednich odcinkach:
Prolog - czyli spis narzędzi i materiałów.
Część pierwsza - gdzie oswajamy Tabelkę Samoliczącą, nabieramy oczka i kształtujemy reglan.
Część druga - gdzie dzielimy oczka na przód tył i rękawy, kształtujemy podkroje pach i łączymy tył z przodem.
Część trzecia - robimy wykończenie dołu swetra, zamykamy oczka na dole i robimy rękawy. 
 
***
A w części czwartej zajmiemy się doprowadzeniem do porządku dekoltu. 
Niezależnie od tego, czy chcemy podnieść nieco linię podkroju szyi na plecach czy nie, to zaczynamy od "zdewastowania" szydełkowego łańcuszka i przeniesienia z powrotem oczek na druty
 
I tu !!!UWAGA!!! - Osoby, które chcą pobawić się rzędami skróconymi, przekładają oczka na druty, na których robiły dotychczas sweter. Te, które chcą od razu przejść do robienia ozdobnej plisy, powinny sięgnąć po druty o około pół numera cieńsze.

Szydełkowy łańcuszek prujemy powoli i bez panikowania, ponieważ wtedy na pewno nie czeka nas walka z łapaniem uciekających oczek.
 
 
Kolejne filmy oglądają osoby, które będą formować tylną część dekoltu rzędami skróconymi. Na początek decydujemy, odkąd dokąd chcemy te rzędy zastosować - bezpiecznym rozwiązaniem jest decyzja o użyciu rzędów skróconych od oczek, które znajdują się w sekcji oczek "naramiennych". 
Ale jeżeli komuś wyszedł dekolt zbyt opadający na ramiona, to może posłużyć się rzędami skróconymi zaczynanymi na oczkach części przodu i "dorobić sobie" kilka centymetrów na ramionach i z tyłu.

!!!Uwaga!!! Osoby, które chcą podwyższyć rzędami skróconymi sweterek o znaczną ilość centymetrów, będą musiały pamiętać o tym, że nadal konieczne będzie formowanie reglanu, żeby sweterek się ładnie układał w okolicach szyi. O tym, jak praktycznie to zrobić, będzie w jednym z kolejnych filmów.

To zaczynamy "rzędo-skracać", najpierw strona prawa:

I strona lewa. !!!Uwaga!!! W kolejnym rzędzie po prawej stronie zdarzą się dwie ważne kwestie - konieczne jest dalsze kształtowanie reglanu (idziemy w górę, więc będziemy oczka "zbierać do kupki" a nie dodawać, jak przy robieniu w dół), ale także kolejny rząd skrócony będzie krótszy - skończymy go na kilka oczek przed poprzednim oczkiem, o które "zamotaliśmy" nitkę, o ile oczek wcześniej - decydujemy sami, zależnie od potrzeb. Im więcej centymetrów chcemy sobie rzędami skróconymi dodać, tym mniej oczek sobie odejmujemy w kolejnych rzędach (dwa, trzy oczka).
 
Kolejny film pokazuje, co się dzieje, kiedy zakończyliśmy "nadużywanie" rzędów skróconych - czeka nas pozbieranie wszystkiego razem - pamiętając o tym, że na niektórych oczkach mamy nitkę pomocniczą, którą musimy "podnieść" i przerobić razem z oczkiem, wokół którego była "zamotana". Jest to także ten moment, kiedy osoby planujące jedynie wąską ozdobną plisę zmieniają druty na cieńsze.
 
Przy zbieraniu końcowych oczek z "zamotaną" nitką trzeba uważać, żeby sobie nie zrobić prawych oczek przekręconych.
 
Czas na ozdobną plisę, golf, wywijany kołnierz i wszelkie inne pomysły, jakie przyjdą Wam do głowy. A kiedy skończymy, to zwyczajowo łapiemy grube druty i ostatnie okrążenie robimy na grubszych drutach, żeby później zamknąć te oczka szydełkiem.
 
 I w końcu zamykanie oczek i chowanie nitek. Tutaj także jest recepta dla tych, którym mimo starań wyszły denerwujące dziurki przy nabieraniu oczek pod pachami - chowając nitki w tym miejscu mamy szanse na naprawienie wszelkich niedoróbek.

***
I tym sposobem osoby robiące sweterek w wersji całościowej właśnie skończyły dzierganie. Proponuję zajrzeć jeszcze do Epilogu Do Razem Robienia Od Góry, żeby poczytać sobie o praniu i suszeniu.

A osoby robiące wersję rozpinaną zapraszam do części piątej, w której zrobimy plisę zapięcia.

9 komentarzy:

  1. Wszystko jak zawsze perfekcyjnie wytłumaczone.Mnie ominie praca ze skróconymi rzędami,ponieważ robiłam letnią bluzeczkę i mój dekolt ma kształt literki v,a więc drobne odstępstwo od projektu sweterka razem robionego.Pozostało mi tylko blokowanie.Pięknie wykończyłaś dekolt w soim sweterku.Jak zawsze w Twoich pracach idealnie,równiutko,poprostu miodzio.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszelkie odstępstwa nie tylko dozwolone, ale i mile widziane!
      Za pochwały dla wykończenia dekoltu dziękuję, od jakiegoś czasu mi chodziło po głowie dołożenie przy dekolcie tasiemki, tylko nie miałam gdzie :))) W końcu znalazłam!

      Usuń
  2. Wielkie dzięki! Ja dopiero wszystko dokładnie czytam i oglądam, ale jestem, jak zawsze, pod wielkim wrażeniem. Jak ja lubię od Ciebie się uczyć!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mnie to cieszy i czuję się skomplementowana po same uszy!

      Usuń
  3. jestem u Ciebie chyba po raz pierwszy... ale że szukam podpowiedzi jak ładnie uformować dekolt Twoje wskazówki bardzo mi się przydadzą. Jak dotąd zrobiłam dwa sweterki od góry, raglanowe oczywiście, i tak średnio jestem z nich zadowolona, ponieważ robiłam je tak na prosto i w zasadzie raz że ciężko mi odróżnić tył od przodu a dwa że jak jeszcze tył pasuje mi ładnie, tak przód idzie mocno w górę pod szyję i to już mnie bardzo irytuje. Jedynym problemem jest to, że mam dość powolny internet i obiecuję sobie, że obejrzę wszystkie filmiki, które zamieściłaś bo wyglądają naprawdę obiecująco :)
    pozdrawiam!
    Kasia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z użyciem rzędów skróconych dekolt powinien wyglądać i układać się o niebo lepiej : )))

      Usuń
  4. wiele się nauczyłam z Pani filmików . W ramach rewanżu chciałabym przesłać zakupiny wingspan . Poproszę o wysłanie mi maila a odeśle wzory
    Bożena

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Bożeno, mnie jest bardzo miło, że to, co jest na blogu się przydaje! Mój mail jest na górze strony, na pasku po prawej, ale proszę się nie czuć zobowiązaną do żadnego rewanżu!

      Usuń
  5. Dzien dobry
    Dziergam wersje rozpinana. Mam pytanie dotyczace tej czesci oraz od razu nastepnej. Chcialbym zrobic kolnierz wywijany. Czy mam w kilku miejscach dodawac oczka zeby sie poszerzał i od razu czesc dotyczaca nastepnej czesci. Polaczenie bocznej plisy z tym kolnierzem. Czy zrobic kolnierz nastepnie boczne plisy i zszyc je. Czy tez od razu nabraz oczka wszystkoe razem i robic kolnierz plus plise? Pozdrawiam Adam

    OdpowiedzUsuń