Przenosiny

środa, 29 sierpnia 2012

TUBA RAZEM ROBIONA - PROLOG

Dziś wpis podwójny, kto jeszcze nie widział, to zapraszam na "Wyznania, Zeznania i Okazania".
Do wykonania Tuby Bardzo Kobiecej... 
(Tu pojawia się obrazek poglądowy:)
... potrzebne będą narzędzia zbrodni dziewiarskiej w następującym zestawie.

1. Włóczka dowolna, która po przerobieniu daje miękką dzianinę (miękkość nam potrzebna do ładnego układania się zaszewek-szczypanek). Szara Tuba Poglądowa była robiona z mieszanki bawełny i akrylu (80% bawełny, 20% akrylu) - może to być Medusa (tutaj link do Zamotane.pl, gdzie sobie można oglądnąć naocznie i dokonać zakupu). Ja robiłam z bawełny z akrylem Medina (link do strony producenta, gdzie jest pełna paleta kolorów i możliwość zakupu).
Razem z Wami będę robić fioletową wersję z akrylu na szydełko Etamin (z takiego samego był zrobiony Tropikalny Oranż).
Ilość - Szara Tuba to jest 400 gram bawełny z akrylem Medina (z czego 300 gram to szary i 100 gram biały na wykończenia). Im cieńsza włóczka, tym mniej potrzebne. Tropikalny Oranż (robiony ze znacznie cieńszej nitki) to 260 gram.
2. Resztki włóczki na pomocnicze łańcuszki szydełkowe - będziemy wykorzystywać technikę zaczynania robótki na pomocniczym łańcuszku szydełkowym i dlatego potrzebne nam będą resztki włóczki - maksymalnie 4 lub 5 metrów. Najlepsza będzie włóczka gładka, bez włosków i nierozwarstwiająca się (resztki białego akrylu są doskonałe).

3. Druty z żyłką - grubość zależy od grubości naszej wybranej włóczki. Chcemy otrzymać miękką dzianinę jako wyrób końcowy, więc nie możemy robić bardzo ścisłych oczek, a zatem i druty nie mogą być zbyt cienkie. Szara Tuba Pokazowa była robiona na drutach 4.5, czyli zgodnie z zaleceniami producenta.
Długość żyłki - nieco mniej niż obwód naszej Tuby, polecam miedzy 60 a 80 centymetrów.
Osoby bardzo początkujące odsyłam tutaj - do wiedzy o drutach.

4. Szydełko - przyda się do robienia łańcuszków pomocniczych oraz do wykończeń dzianiny. Dobieramy grubością do grubości naszej włóczki podstawowej.

5. Gruba igła - a raczej igła z dużym uszkiem. Musi przez nie przejść wprawdzie nie wieloryb, ale nasza włóczka docelowa, którą będziemy zszywać zaszewki/szczypanki.

6. Markery do robótek - sztuk dwa. Jeśli ktoś nie ma, to polecam wyprawę do bieliźniarki, wyciągnięcie stamtąd nie noszonego biustonosza i pozbawienie go kółeczek przy ramiączkach. Nieźle sprawdzą się też spinacze biurowe lub agrafki (ale tutaj istnieje obawa, że będą nam się zahaczać lub rozpinać)

7. Nożyczki i centymetr.

8. Można także poszaleć z ozdobami przy zaszewkach/szczypankach - w miejscach zszycia dodając ozdobną nitkę lub koraliki lub inne drobiazgi wielkiej piękności (pokażę, jak to zrobić, pomysły na zdobienia pozostawiając do Waszego uznania).


Jeśli ktoś chce robić wersję Tuby z krótkim rękawem lub bez rękawów - to jedyna zmiana zestawu narzędzi dziewiarskich to zmniejszenie ilości włóczki.

Jeśli ktoś chce robić Otulacz (komin, szyjogrzej), to będzie potrzebował dowolną włóczkę w ilościach zależnych od planowanej wielkości Otulacza i grubości włóczki (dla orientacji: spory Otulacz robiony z grubej włóczki to nawet 250/300 gram; cieniusieńki, koronkowy wręcz - 50 gram). Oczywiście otulacz może być kolorowy - wszelkie szaleństwa w tym obszarze mile widziane.
Długość żyłki w drutach dla Otulacza nieco mniejsza (40 do maksymalnie 60 centymetrów). Resztki włóczki na łańcuszki pomocnicze i szydełko też będą potrzebne. Poza nimi jeden marker do robótek, nożyczki, centymetr.

Gdyby ktoś miał jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, to niech się nie zastanawia, tylko pisze w komentarzach.

Życzę pomyślnych łowów włóczkowych i zaczynamy... w okolicach 10 września.

17 komentarzy:

  1. Proszę, napisz mi kobieto, jak mam robić coś na drutach z żyłką, kiedy tak mam, że jeden drut (lewy) trzymam w czasie pracy unieruchomiony pod pachą!!! Mam taką lewą lewą rękę, że nie jestem w stanie trzymać druta (?) w powietrzu ;-((( A tak mnie korci ten szyjogrzej z cieniutkiej włóczki...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zobaczysz, że jak weźmiesz żyłkę do ręki, to szybko się okaże, że robisz i to całkiem wygodnie (sporo osób oduczyło się trzymania drutu opartego o biodro albo trzymanego pod pachą, jak sobie porobiło na drutach z żyłką). Poza tym otulacz to jest robota ekspresowa, to nawet nie zdążysz zauważyć, że coś ci nie tak, z trzymaniem drutów :))))

      Usuń
    2. Dziękuję za wiarę we mnie :-)))

      Usuń
    3. potwierdzam - też opierałam lewy drut o biodro, a na żyłkowcach robię z powodzeniem. od lat
      i tak mi się spodobało, że wszystkich prostych się pozbyłam :)

      Usuń
  2. Ooo, nareszcie coś się na moich drucikach będzie działo!!! Hurra!

    OdpowiedzUsuń
  3. Nooo, to poszukiwania włóczek czas zacząć, i czekam na sygnał startu! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I czy można liczyć na zdjęcie tuby na żywej modelce?

      Usuń
    2. Sygnał startu w okolicach 10. września. A zdjęcia na żywej modelce... wszystko się da, tylko fotograf musi zacząć bywać w domu trochę więcej i nie tylko nocą :)))

      Usuń
  4. no dobra. to ja wszystko mam. to czekam na znak, że już. to pa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Znaki dymne mogą być? Daleko nie masz, to jak podpalę pół miasta to powinnaś zobaczyć :)))

      Usuń
  5. No to ja jestem tez gotowa! i czekam na start:-)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się!!! Na start będą znaki dymne dla Dodgers, to wypatruj na horyzoncie :)))

      Usuń
  6. Ja mam pytanie: czy jak będę robić otulacz na żyłce 80 cm, to będzie tragedia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie pod warunkiem, że otulacz będzie miał mniej więcej tyle w obwodzie (może mieć więcej, ale nie mniej, bo okaże się problemem przesuwanie go na żyłce). Od razu dla porównania - moje otulacze mają około 70 centymetrów.

      Usuń
    2. Hmmm, to chyba sprawię sobie nowe druty. Póki co - ćwiczę :P

      Usuń