Przenosiny

środa, 26 grudnia 2012

CHUSTA RAZEM-ROBIONA - część pierwsza

***
W poprzednich odcinkach:

*** 
Sugeruję najpierw spokojne oglądanie poszczególnych filmików w całości i robienie "synchroniczne" dopiero przy drugim oglądaniu, żeby już wiedzieć, co nas w poszczególnych etapach czeka. Żeby wszystko było widać "jak na dłoni", to najlepiej oglądać w wysokiej rozdzielczości i na całym ekranie.

***
Zaczniemy od zrobienia pomocniczego szydełkowego łańcuszka i nabrania na niego oczek. Z zasady bezpośrednio na łańcuszku nabiera się tyle oczek, ile ma być oczek brzegowych po jednej stronie - u nas to trzy oczka.

Robimy sobie "listwę" przerabiając wszystkie oczka, niezależnie od strony na prawo (ścieg francuski). Długość listwy zależy od ilości oczek, od których zaczyna się wzór samej chusty. U nas schemat "startowy" (Setup chart) zaczyna się od 5 potrzebnych oczek,  co oznacza, że my zrobimy około 13-14 rzędów (5 oczek razy dwa plus 3/4 rzędy na zapas).

Kiedy listwa jest gotowa na długość, nabieramy w końcu oczka na początek chusty. Trzy oczka (prawe brzegowe) już mamy. Wzdłuż górnej krawędzi listwy nabierzemy 5 oczek (potrzebnych do zrobienia wzoru) i ostatnie trzy oczka (lewe brzegowe) przełożymy na drut z oczek tuż nad prowizorycznym łańcuszkiem, który wyprujemy. A to wszystko powoli i spokojnie oglądamy i robimy tak, jak tu:

Dla tych, którzy potrzebują dodatkowego "zastrzyku informacji" o tym sposobie rozpoczynania chusty, tutaj jest dużo zdjęć i detaliczny opis.

Teraz przerobimy "rządek rozbiegowy" - oczka prawe brzegowe i lewe nad wzorem. Jednocześnie wstawimy markery pomagające nam łatwo lokalizować oczka brzegowe. W roli markera może wystąpić (co stali czytelnicy doskonale wiedzą :))) kółeczko od nie noszonego biustonosza, mała agrafka, spinacz biurowy, zawiązana "na amen" w małe kółeczko włóczka w kontrastowym kolorze lub specjalne markery do robótek, ładne, śliczne, zabawne.

Pamiętamy, że:
- pierwsze oczko brzegowe zdejmujemy bez przerabiania na lewo (co jest pokazane na filmie kilkakrotnie, ale na wszelki wypadek można sobie to także pooglądać spokojnie na zdjęciach tutaj);
- wszystkie pozostałe oczka brzegowe w rzędzie przerabiamy zawsze (!!!) na prawo, niezależnie czy to rząd parzysty czy nieparzysty;
- wszystkie oczka w części "nad wzorem" przerabiamy na lewo.
- UWAGA!!! Zaznaczamy na papierowym wydruku każdy przerobiony rząd, żeby nam się nie myliło, co już mamy zrobione i gdzie w schemacie jesteśmy!

To teraz rząd pierwszy i drugi ze schematu startowego (Setup chart)
- Wstawimy tu dodatkowe dwa markery, które będą nam oddzielać oczko centralne, środkowe. (Razem na drucie, wśród oczek są i pozostaną na długo cztery markery.)
- Zrobimy magicznie 9 oczek z 2 oczek.
- Oczko centralne robótki to oczko prawe przekręcone - wbijamy się w oczko nie od przodu, ale od tyłu.
Wszystko to spokojnie i powoli pokazane jest tu:

Przechodzimy do rzędu trzeciego i czwartego ze schematu startowego:
- Pojawią się same prawe i kilka narzutów.

Rząd piąty i szósty ze schematu startowego:
- Pojawią się tutaj dwa oczka przerabiane razem na prawo, ale przerabiane raz tak, by "kładły" nam się na prawą stronę, a raz tak, żeby "chyliły się" na lewo. Kiedy mają się "kłaść" na lewo, to po prostu wbijamy się w dwa oczka i razem przerabiamy je na prawo. Kiedy mają się "położyć" na prawo, to zmieniamy ich ułożenie na drucie, co pokazano oczywiście na filmie:

Rząd siódmy i ósmy schematu startowego:
- Pojawiają się znane już narzuty oraz trzy oczka przerabiane razem na prawo, ale tak, by drugie (środkowe) oczko było po przerobieniu na samym wierzchu. Żeby to osiągnąć zmieniamy kolejność dwóch pierwszych oczek i dopiero po tej zmianie przerabiamy razem wszystkie trzy, co widać na filmie:

Czas na rząd dziewiąty i dziesiąty ze schematu startowego:
- znowu pojawi się magia robienia 9 oczek z 2 oczek, ale także trzy oczka razem przerabiane na prawo, które mają się "pokładać" na lewo lub prawo (podobnie do rzędu piątego, gdzie ten sam efekt "skrzywienia" osiągaliśmy dla dwóch oczek przerabianych razem na prawo):

Rząd jedenasty i dwunasty schematu startowego:
- gdzie wszystko już znamy: oczka prawe, narzuty, dwa razem na prawo "chylące się" w dwie strony i pamiętamy o przekręconym oczku centralnym chusty oraz o oczkach brzegowych

Rząd trzynasty i czternasty schematu startowego:
- Gdzie jest dużo trzech oczek razem przerabianych na prawo, w różnych układach! Oglądamy sobie spokojnie całość i robimy powoli oczko po oczku:

Ostatnie dwa rzędy schematu startowego - piętnasty i szesnasty:
Przebrnęliśmy przez rząd trzynasty, chyba najgorszy w schemacie. Brawa! Teraz ostatnie dwa, łatwe, identyczne jak już zrobiony rząd siódmy:

***
Koniec części pierwszej :))) 
Schemat startowy za nami. W części drugiej przejdziemy do schematu podstawowego, od którego dość długo się nie uwolnimy.

59 komentarzy:

 1. O kurczę, widzę że zaczyna się kolejny maraton filmowy :)
  Co prawda nie robię-razem, ale z chęcią sobie pooglądam:))
  Powodzenia wszystkim życzę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie zawiodłaś, jesteś kochana:-) No niestety ja jeszcze walczę z kamizelką i do tego walczę na szybkich obrotach dopóki mam trochę wolnego czasu, bo Mikołaj przyniósł mi cud wełenkę granatową i do niej mi bardzo spieszno i jeszcze do tego pragnę sobie....... coś uszyć:-)))))No szaleństwo na maksa;-)))))I jeszcze chusta......chyba póki co nie dam rady......

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obiecałam, więc nie było innej opcji :)))
   Szaleństwa są dobre! Więc szalej sobie, a chusta poczeka na swoją kolej.

   Usuń
 3. no to zaczęłam. Zrobiłam łańcuszek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :))))))) Od czegoś trzeba zacząć, jak jest łańcuszek, to teraz już z górki :)))

   Usuń
 4. szaaalooona... kiedy Ty na to wszystko znajdujesz czas? :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez trzy dni nie robiłam NIC!!! (no ok, czytałam dużo :))) To dzisiaj nawet z chęcią złapałam druty :)

   Usuń
 5. melduję wykonanie części pierwszej :-) i dziękuję za łopatologiczny wykład, z którym prosto idzie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. BRAWO!!! Ja wiedziałam,że tak będzie, że potrzebna od razu druga część, bo w pierwszej jest za mało, jak na Wasze ambitne podejście!
   I cieszę się, że wszystko jasne, bo ja się zawsze przejmuję, że coś pomijam, co dla mnie jest oczywiste, ale dla kogoś z mniejszym doświadczeniem wcale nie.

   Usuń
 6. Cudowny kursik, dziękuję, nabieram ochoty na chustę. A bardzo dawno na drutach nie robiłam.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcać nie będę, ale... :)))) Tu jest kilka osób, które też dawno po druty nie sięgały i nagle je "ta zaraza" chwyciła od nowa i nie chce puścić, więc mam cichą nadzieję, że może i Ty nabierzesz ochoty na powrót do dziergania.

   Usuń
 7. Jak wczoraj w ciągudnia zaglądałam na bloga to szanowny pan Mąż powiedział do mnie tak : " Opanuj się przecież Ci zawłóczkowani też mają święta i nikt tu nic nie będzie pisał." a proszę u IK pojawił siępost i to jaki. Melduję, że w Wigilię uprzejmy pan listonosz przyniósł paczuszkę, a w niej Dropsowy lace w kolorze czerwonym :). Szybciutko ogarniam się poświątecznie i zabieram się za razem-robienie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze podziękowania składamy Poczcie za wigilijne prezenty :)
   Pan Mąż Twój miał trochę racji, że w święta to się nic nie robi, ale drugi dzień świąt... znudziło nam się nicnierobienie :)

   Usuń
  2. O to tak jak mi. Pierwszy dzień świąt totalne leniuchowanie. Za to wczoraj poczyniłam w trybie turbo czapkę dla brata w prezencie świątecznym. Wcześniej nie było czasu, a że wczoraj postanowił zabrać ją osobiście do stolicy to się zmobilizowałam i dokończyłam ekspresowo. Brat zadowolony, ja zresztą też :)

   Usuń
  3. Najważniejsze, że obie strony zadowolone :) No i skoro czapka pojechała do stolicy... :)))))

   Usuń
 8. och, już wiem co będę robić w czasie rekonwalescencji po wirusie :D jak tylko pozbędę się zapachu kamfory z rąk - przewijam włóczkę :D

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, to efektywnej rekonwalescencji życzę, też nie miało kiedy dopadać!
   Ale dzierganie ma działanie terapeutyczne, nie wiem, czy na przeziębienia, ale możemy się umówić, że też :)))

   Usuń
  2. Zwłaszcza jak się człowiek przykryje wełnianym tforem wielkości koca ;) tylko jakoś mi się zawsze składało, że takie gorące rzeczy zazwyczaj na moje druty w środku lata trafiają... -.-

   Koniecznie sprawdzę efekty zdrowotne jak tylko przestanę na wszystko przenosić zapaszek czosnku i maści - trochę szkoda by było włóczki :P

   Usuń
  3. Może teraz przerzuć się na kwiat lipy i miód z cytryną ;))) To ładniej pachnie i włóczce taka aromaterapia nie zaszkodzi :)

   Usuń
 9. Nie mam "stronki" i pewnie mieć nie będę. Twój blog czytam już bardzo długo, niemal od początku. Dziękuję za pomoc w kilku pracach. Czytanie schematów w obcych językach dla mnie - pani w "statecznym" wieku - to pewien kłopot, więc bardzo dziękuję za łopatologię. Tak trzymaj! Ola.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo - staram się łopatologicznie :)
   I dobrze, że napisałaś o pani w "statecznym" wieku, bo jakbym zobaczyła "w starszym" to bym była zmuszona do trzepnięcia tą przysłowiową wirtualną szmatą za głupie gadanie - ze schematami "w językach" to miewaj,ą problemy osoby niezależnie od wieku. Ale jeden, drugi, trzeci i nagle się okazuje, że i z japońskiego schematu można wyczytać to, co należy :)))

   Usuń
 10. Buuuu! No a jak ja tu zaglądałam, że nowego wpisu wczoraj nie widziałam???
  Właściwie to i tak jeszcze włóczki nie zamówiłam.... A miałam sobie prezent urodzinowy zrobić, tylko przez to Świąteczne szaleństwo (w pracy i w domu) czasu zabrakło.... Ja dołączę niebawem, jak tylko będę miała co na drutki wrzucić - obiecuję! A teraz lecę filmiki na spokojnie pooglądać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może zajrzałaś sekundę przed tym, jak się w końcu coś pojawiło? :)

   Usuń
 11. hej
  z niecierpliwością zabieram się za druty
  robiłam już jakąś chustę - ale schemat był 1/2 chusty
  super pokazane

  Ewa z Torunia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To trzymam kciuki, chociaż pewnie okażą się wcale niepotrzebne!
   I od razu uprzedzam, że schemat startowy pokazuje cała chustę, od brzegu do brzegu. Ale schemat podstawowy ten, który będzie powtarzany, jest rozrysowany także jako połówka chusty.

   Usuń
 12. Dzięki! Idzie bez problemów. Ola

  OdpowiedzUsuń
 13. :))) Wiedziałam, to teraz tylko cierpliwości w powtarzaniu tych ośmiu rzędów przy rosnącej liczbie oczek :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Miałaś rację. Można nauczyć się czytać schematy nawet z chińskiego czy japońskiego opisu. Szkoda, że każda "szkoła" oznacza w różny sposób przerabianie oczek w ażurkach. Może - pewnego razu - ktoś opracuje taki słownik/katalog uniwersalny do czytania schematów. Ale to byłoby piękne prawda? Na razie idę jak przysłowiowa burza, za co Tobie pięknie dziękuję. Ola.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo, polecam się na przyszłość :))
   I masz rację międzynarodowy system znaków zapisu wzorów to by było cudowne zjawisko.

   Usuń
 15. Uff, przebrnęłam przez 16 rzędów startowych ale zajęło mi to 2 wieczory :/ Filmy instruktażowe bardzo pomocne, szczególnie dla niewprawnych jednostek jak ja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwa wieczory, cztery wieczory - to nie ważne! Ważne, że jest, że 16 rzędów za Tobą i spokojnie i we własnym tempie możesz się zabierać za dalsze (w których już żadnych niespodzianek nie będzie :)

   Usuń
 16. Superowo opisane do cz18 zrobione, obym tylko się nie myliła i nie gubiła oczek,, najtrudniej mi wychodzi przekręcanie 3 oczek robię to po chińsku,( po swojemu), ale dałam radę jestem z siebie dumna:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Te trzy oczka to każdej z nas krwi napsuły, więc nie jesteś jedyna. I rób je tak, żeby było wygodnie i efekt był podobny - dzierganie to nie jest działalność ściśle według przepisu, można trochę "po swojemu" :)))
  I pewnie, że bądź z siebie dumna!!! Bardzo dopinguję i trzymam kciuki.

  OdpowiedzUsuń
 18. bardzo jasne tlumaczenie...nawet poczatkujaca osoba da sobie rade...zaczełam...dziekuje...pozdrawiam ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, bardzo się cieszę, że w końcu zaczęłaś. I mam nadzieję, że wszystko będzie jasne aż do końca. I ciekawe, czy też dołączysz do naszej marudzącej na "trzy razem" grupy? :)))

   Usuń
 19. Witam ,robię ..robię... końca nie widać...jestem na etapie...9 razy powtarzane...skończyłam :)Nawet nie patrzę co dalej tyle tych oczek do przerobienia, ale już super wygląda.Oczywiście co jakiś czas gubię oczko nie udaje się złapać więc pruję cały rządek, a nawet 2 i od początku aż wyjdzie idealnie, ale nie poddaję się dziewczyny do dzieła warto :) - pozdrawiam wszystkich drutujących, którzy się nie poddają :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja się do pozdrowień przyłączę!!!
   I wierzę, że super wygląda, bo kiedy robiłam Echo pierwszy raz, to wpadłam w zachwyt gdzieś w okolicach czwartego powtórzenia schematu podstawowego, jak już te listki było widać, że są.
   A prucie, to norma... mnie się też zdarza w chustach pruć rządek lub dwa, zazwyczaj przez to, że się zagapię na film zamiast patrzeć na druty i schemat :)))

   Usuń
 20. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 21. Uff pocieszające,że nie ja jedna tylko ....dłubię i pruję i się z tego nie utrzymuję...tak się śmieje moja znajoma - pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. Uf, po wielu poszukiwaniach i próbach mam to szczęście że trafiłam na Twój blog. Nareszcie wiem jak robić te chusty. Jedna zrobiłam, bardzo prostą z czytelnego schematu + opis.
  Mam nadzieję, że teraz juz sobie poradzę. Dla pewności przesłucham jeszcze kilka razy kursik.
  Mam tylko jedno pytanie: nigdzie nie widzę schematu. Jestem krótkowidzem i to z czego odczytujesz
  wzór jawi mi sie jako zamazane plamki. Gdzie mogę znaleźć czytelny schemat do tej chusty?
  I jak dla mnie pewnie dużo bardziej przejrzyście byłoby gdyby włóczka, którą używasz była grubsza.
  Pewnie te chusty robi sie taka cieńka nitką.
  Stokrotne dzięki za kursik. Za poświęcony czas. Jestem Twoją dłużniczką. Serdecznie pozdrawiam i życzę wszystkiego co najlepsze. - Zofia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do każdej razem-robionej rzeczy jest Prolog i w nim jest opis tego, co jest potrzebne do wykonania danego projektu i jeśli jest potrzebny wzór, to także link do niego.
   W Prologu do chusty, w tekście jest link do Ravelry, do wzoru, który można sobie wydrukować. Zajrzyj tutaj:

   http://intensywniekreatywna.blogspot.com/2012/12/chusta-razem-robiona-prolog.html

   Co do grubości nitki - dokładnie tak, jak się domyślasz, chusty raczej z cienkich nitek i z takiej robiłam. Przy tej chuście z grubej włóczki nie otrzymuje się takiego pięknego efektu :)))

   I bardzo się cieszę, że masz w planach Echo. Wzór jest cudny!!!

   Usuń
 23. Serdecznie dziękuję. Znalazłam. Wzór jest na prawdę piękny i nie tak trudny jak sie na pierwszy rzut oka wydaje. Tak, ale dopiero teraz jestem taka mądra - po Twoim kursie -
  Jeszcze raz dziekuję. Powodzenia - Zofia

  OdpowiedzUsuń
 24. Dziękuję za poprowadzenie w części pierwszej! Sprawnie mi się ją dziergało! Nauczyłam się twojego sposobu 3 o. razem i jest łatwiejszy niż ten, którym do tej pory robiłam! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To świetnie! A ten sposób na robienie 3 razem to też nie mój "wrodzony", ale od lat innego nie używam, bo ten się sprawdza na każdej grubości włóczki.

   Usuń
 25. Wreszcie i ja zaczęłam robić chustę, skorzystałam z twoich podpowiedzi. Są świetne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak miło! Bardzo się cieszę. Niech się szybko i bezproblemowo dzierga.

   Usuń
 26. Kurczę ale mnie kusi ta chusta:) ale ja straszna noga jestem, a tu wszystko wygląda tak prościutko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaszalej! - dziewczyny, które już skończyły mogą pewnie poświadczyć, że to nie takie trudne i bardziej niż wielkiego doświadczenia wymaga raczej cierpliwości i dokładności. Kuszenie to podobno moja mocna strona, więc może się uda namówić i Ciebie :)))

   Usuń
  2. I dooopa. Rąbnęłam się, bo mi się filmik zacinał ale i tak mam za cienkie druty do mojej wełenki więc dziś zaczynam od początku jak tylko się dokopię do drutów:)
   Naprawdę bardzo fajnie się robi:) bez filmików nie dałabym rady:)

   Usuń
  3. Pocieszę Cię, że drugi raz zawsze się robi szybciej :) A poza tym potraktuj pierwsze podejście jako test, a teraz możesz się spokojnie zabrać za twórczość docelową : ))))
   I bardzo mnie cieszy, że piszesz, że się miło robi!

   Usuń
 27. Jeden wieczór i setup chart zrobione :) Dziękuję za inspirację i podpowiedzi, bo w kilku miejscach się przydały. Pochwalę się efektem końcowym :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To świetnie. A poza tym teraz będą tylko powtórki tego samego motywu w większych ilościach. Trochę cierpliwości i będzie coraz więcej chusty i coraz bliżej do końca.
   Trzymam kciuki, niech się miło dzierga!

   Usuń
 28. Ja chyba jakaś głupia jestem. Robię schemat startowy (po raz szósty, grr!) i nie rozumiem: w rzędzie 13 i 15 jest przerabianie 3 oczek tak, żeby środkowe było na wierzchu. Dlaczego jest to zaznaczone innym symbolem graficznym, skoro na filmikach widzę wyraźnie (a może tylko mi się wydaje), że jest to ten sam sposób przerabiania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co pamiętam, bo nie mam przed sobą schematu, to okazało się "w robocie", że wzór nie zostanie zniekształcony przez wykorzystani jednego sposobu przerabiania trzech razem w każdym miejscu, żeby już sobie nie dokładać.
   Ale oczywiście można się trzymać pomysłu autorki i przerabiać je w odmienny sposób, trzymając się ściśle oznaczeń na schemacie.

   Usuń
  2. Dziękuję za szybką odpowiedź :)
   Nie-nie-nie, ja sobie dokładać nie będę, jestem zwolenniczkę ułatwiania sobie robótki gdzie tylko można. Ale to moja pierwsza ażurowa chusta, wiec wolałam się upewnić :)

   Usuń
 29. Bardzo Ci dziękuję za te wszystkie filmiki i omówienia większych i mniejszych "pułapek" wzoru. Dzięki nim z pewnością uniknęłam niepotrzebnego prucia, nie mówiąc już o irytacji i zniechęceniu. A tak pozostała czysta przyjemność dziergania :)
  Jak znajdziesz wolny momencik to efekt mojego Razemrobienia z Tobą możesz obejrzeć tutaj -> http://wiewiorek.blogspot.com/2016/05/szmaragowa-echo-flower-wydziergane.html - zapraszam :)

  Pozdrawiam serdecznie i raz jeszcze dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń